Rewolucja w gminach stała się faktem

Dzisiaj TSUE potwierdził to, czego wszyscy spodziewali się co najmniej od kilku miesięcy, jeżeli nie od kilku lat. Gmina i jej jednostki budżetowe są jednym podatnikiem. Do tej pory bowiem praktyka była całkowicie przeciwna – jednostki budżetowe traktowane były jako samodzielne podmioty i odrębni podatnicy dla celów VAT.

Wyrok ten oznacza istną rewolucję w samorządach. Konieczność wyrejestrowania jednostek budżetowych (jeżeli były wcześniej zarejestrowane), wspólne rozliczanie podatku, czyli składanie jednej deklaracji dla całego organizmu, tzn. gminy wraz z jej jednostkami. Te jednostki zaś, dla których do tej pory VAT nie istniał, np. ze względu na wysokość obrotów będą musiały nauczyć się VATu i funkcjonowania w nowej rzeczywistości.

Nie bez znaczenia wyrok ten będzie również dla finansów gminnych. W przeszłości jednostki korzystające z funduszy unijnych uznawały VAT za koszt kwalifikowany. Tymczasem uznanie gmin za jednego podatnika, i to od zawsze, oznacza, że częściowo gminom odliczenie przysługiwało.

Gminom doszło zatem kolejne zmartwienie. Bo trzeba pamiętać, że od przyszłego roku wchodzą w życie przepisy dotyczące tzw. pre-współczynnika. Można powiedzieć, że władza centralna nie rozpieszcza władzy lokalnej.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *