Ministerstwo Finansów chwali się usprawnieniem Krajowej Informacji Podatkowej

MF donosi o ułatwieniach obsługi podatników i pracowników administracji podatkowej przez KIP poprzez wdrożenie nowego systemu informatycznego, który kosztował podatników 4,5 mln zł.

Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) to ogólnokrajowa infolinia podatkowa, uruchomiona przez Ministerstwo Finansów (MF) w 2006 r. Z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością, udzielając ponad 1,5 mln porad podatkowych w ciągu roku. Obecnie przeżywa swój renesans dzięki udostępnieniu komunikacji nie tylko telefonicznej, ale także za pośrednictwem e-maila czy czata. Dodatkowym elementem nowego systemu informatycznego KIP jest zastosowanie nowoczesnej technologii biometrycznej weryfikacji głosu osoby dzwoniącej, która może w przyszłości umożliwić podatnikom automatyczny dostęp do swoich indywidualnych informacji.

Niestety jednak… informacje udzielane przez KIP mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie są w żadnym wypadku dla podatników wiążące. Nawet jeśli pracownik KIP udzieli telefonicznego wyjaśnienia w zakresie dotyczącym sposobu wypełnienia deklaracji podatkowej, czy też zasad opodatkowania danego zdarzenia, to i tak urzędnik zajmujący się / sąd wyrokujący w naszej sprawie może przyjąć odmienne stanowisko. Infolinia mająca służyć pomocą może zatem nawet wprowadzać w błąd…

I chociaż 4,5 mln zł to zaledwie kropla w morzu w skali wpływów z podatków do budżetu państwa (w 2014 r. ok. 297 mld zł), to jednak wolałabym zobaczyć jak za te same pieniądze pracuje się chociażby nad zmianami w przepisach zmierzającymi do uproszczenia systemu podatkowego, który nie wymusza wprowadzania infolinii podatkowej dla zdezorientowanych podatników.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

3 komentarzy

  1. Czas oczekiwania na poleczenie z konsultantem KIP istotnie się zmniejszył, mimo że jak zauważyłem ilość osób oczekujących wzrosła (ostatnio byłem 98 w kolejce, a czekałem około 15 minut). Niestety, czasami pytając dwóch różnych konsultantów o to samo, można otrzymać rozbieżne informację. Osobiście jeśli już zdecyduję się na taką formę konsultacji, wykorzystuje je do pozyskania “tropu” do dalszych poszukiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *