Kwota nie taka znowu wolna

W Parlamencie trwają gorączkowe prace nad wprowadzeniem kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak mogą Państwo pamiętać Prezydent i Rząd deklarowali zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 000 PLN. Nie udało się podnieść aż do takiej kwoty, za to udało się ją obniżyć dla lepiej zarabiających.

Dzisiaj Senat przyjął poprawki do procedowanej ustawy dotyczące kwoty wolnej od podatku w odniesieniu do dochodów osiąganych od przyszłego roku. Wynika z nich, że:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych nie zapłacą osoby, których podstawa obliczenia podatku (a więc dochód po pomniejszeniu go o przysługujące odliczenia, m.in. pracowniczą część składek na ubezpieczenia społeczne) nie przekracza rocznie kwoty PLN 6 600;
  • osoby, których podstawa obliczenia podatku wynosi rocznie przynajmniej PLN 127 000 nie będą w ogóle uprawnione do kwoty wolnej;
  • dla podatników, których roczna podstawa obliczenia podatku mieści się w powyższych przedziałach (PLN 6 600 – PLN 127 000) kwota wolna będzie degresywna, tj. będzie maleć wraz ze wzrostem dochodów / podstawy obliczenia podatku.

Będziemy informować Państwa o dalszym przebiegu prac, w szczególności akceptacji przez Sejm tych zmian, podpisaniem ich przez Prezydenta oraz publikacji. Wszystko powinno zdarzyć się do końca jutrzejszego dnia.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *