Korekty JPK_VAT tylko w nowej strukturze

Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj komunikat istotny dla podatników zobowiązanych do skorygowania JPK za okresy rozliczeniowe od lipca do grudnia 2016 r.

O problemie informowaliśmy Państwa w ubiegłym tygodniu. Pliki za drugie półrocze 2016 r. były pierwotnie przygotowane zgodnie ze strukturą wskazaną w pierwszej wersji JPK_VAT. Natomiast jak informowaliśmy wcześniej od 1 lutego 2017 r. aplikacja kliencka umożliwia jedynie wysyłkę plików JPK_VAT w formacie odpowiadającym nowej wersji struktury.

Komunikat MF oznacza, że zarówno pliki składane za bieżące okresy rozliczeniowe, jak i korekty uprzednio raportowanych okresów powinny być raportowane zgodnie z formatem JPK_VAT oznaczonym nr 2.

Należy podkreślić, iż przedstawione przez MF stanowisko może sprawiać podatnikom składającym korekty JPK praktyczne problemy. Druga wersja struktury JPK wymaga uwzględnienia szerszego zakresu danych, a zatem może się okazać, że część informacji mogła nie być przechowywana w systemach finansowo-księgowych w roku 2016. Jako przykład pozycji, która pojawiła się dopiero w drugim wariancie JPK_VAT  wymienić można chociażby datę wystawienia dokumentu zakupu. Pragniemy podkreślić także, że różnice między wersjami struktur dotyczą również pól, których uzupełnienie jest obligatoryjne – w roku 2016 podatnicy nie mieli bezwzględnego obowiązku deklarowania m.in. nazw i adresów nabywców ich świadczeń. W korektach JPK dane te będą musiały się pojawić.

Zamieszczamy link do Komunikatu Ministerstwa Finansów


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *