Darowizny znaków towarowych pod lupą Szefa KAS

Na stronie MF ukazał się dzisiaj komunikat Szefa KAS dotyczący wniosków podatników o interpretacje indywidualne dotyczące darowizny znaków towarów. Szef KAS zwrócił uwagę na określone elementy treści wniosków, które mogą świadczyć o tym, że może on odmówić interpretacji z uwagi na tzw. ogólną klauzulę unikania prawa podatkowego.

Operacje, które znalazły się na celowniku Szefa KAS to:

  • założenie spółki osobowej wspólnie z członkami rodziny podatnika;
  • dokonanie przez członka rodziny – wspólnika spółki darowizny znaku towarowego na rzecz tej spółki;
  • udzielenie licencji na znak towarowy przez tę spółkę na rzecz jej wspólników.

Przy czym wyraźnie zastrzeżono, że schemat może również obejmować inne niż ww. czynności.

Zdaniem Szefa KAS taki schemat pozwala na rozpoznawanie przez (i) spółkę osobową – KUP od amortyzacji znaku oraz; (ii) wspólnika prowadzącego działalność gospodarczą – KUP z tytułu opłat licencyjnych, co prowadzi do zaniżenia dochodu / zawyżenia straty podatkowej w PIT.

Jak ocenił Szefa KAS, podatnicy składający wnioski opisujące podobne operacje muszą liczyć się z odmową wydania interpretacji, z uwagi na potencjalną próbę uniknięcia opodatkowania w rozumieniu klauzuli.

Komunikat Szefa KAS to kolejne działanie wpisujące się w ostatnio wzmożoną aktywność administracji podatkowej w zakresie przestrzegania przed schematami działań, które mogą uruchomić klauzulę unikania opodatkowania. Warto przypomnieć, że również Minister Finansów regularnie publikuje swoje ostrzeżenie w tym względzie, także odnosząc się do konkretnych schematów, czy czynności, które są lub mogą być podejmowane przez podatników.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

2 komentarzy

  1. Czy nie dojdziemy niedługo do sytuacji, że wszystkie działania zmierzające do zmniejszenie obciążeń podatkowych podejmowane zgodnie z obowiązującymi przepisami będą uznawane za unikanie opodatkowania?

  2. Panie Grzegorzu,

    Dużo będzie zależeć od praktycznego podejścia do klauzuli unikania opodatkowania przez władze skarbowe. Obecnie praktyka w tym zakresie jest niewielka, gdyż instrument jest stosunkowo nowy. Proszę mieć też na uwadze, że klauzula również jest częścią przepisów, o których Pan pisze. Jeżeli dojdzie do tego restrykcyjna jej interpretacja przez organy podatkowe, to rzeczywiście możemy w skrajnym przypadku dojść do opisanej przez Pana sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *